Galeria Bartka - Traxxas E-Maxx Brushless Hacker....

Wróć na stronę głównš


E-Maxx Bartka i trudne początki w kilku słowach...
Autor: Bartek Rcmanky

Było ciężko ale jest i bardzo fajnie jeździ.
Kupiłem używkę w USA. Miał być w dobrym stanie, z pakietami i aparaturą.
Aparatura nie działała, pakiety padnięte, dyfry rozwalone, półoski w stanie krytycznym itd.
Wiec zabrałem się ostro do roboty. Model rozebrałem w drobny mak, wszystko wyciągnąłem i zacząłem ostro śledzić www.ebay.com.
Kupowałem wszystko po okazyjnych cenach, nie było pośpiechu. Kupiłem dyfry, pełny komplet półosi napędowych, zderzaki nowe, wheele bar, skyte plate przód i tył, bulkheads przód i tył. Po miesiącu zaczęły przychodzić paczuszki z częściami.
Zacząłem składać modelik :


Dyfry są symetryczne i nie ma znaczenia gdzie je założymy. Musimy jednak mieć na uwadze żeby oba kręciły się w tą samą strone. Może zajść taka sytuacja że przedni napęd będzie szedł do przodu, a tył do tyłu. Przez takie zaniedbanie możemy zepsuć model.
Bulkheads są to niesymetryczne części, w których umieszczamy dyfry i do których przykręcamy wahacze. Na każdej części jest opis FR,FL,RR,RL (j. ang: front right, left; rear right, light) Wystarczy się zastosować do opisu a wszystko będzie ok.
Tak wygląda złożony dyfer razem z bulkheads:


Przykręcamy wahacze specjalnymi śrubami. Śruby mają dwa rodzaje długości.


Do tak złożonych części przykręcamy skyte plate. Umocni nam to konstrukcje w trakcie składania.


Jak już założyłem skyte plate, wkręciłem zderzaki i założyłem wheele bar. Jest to oryginalny produkt firmy traxxas. Mają one możliwość regulacji wysokości. Możemy ustawić wysokość wheela jaki model ma robić.


Skrzynka przekładniowa nie była ruszana ani rozkręcana. Na razie cicho pracuje więc nie będziemy szukać niepotrzebnych wydatków. Do głównej ramy założyłem nowy układ kierowniczy, aluminiowy. Zakupiłem je w RCmart.com.
Wszystkie półośki oraz wałki napędowe centralne są dwu częściowe. Rozkładają się bez problemu. Więc zakładamy po jednej części z tych wałków do dyfrów i po jednej części do skrzynki przekładniowej. Zapomniałem dodać że Emaxx ma dwa biegi sterowane ręcznie, trzecim kanałem w aparaturze.


następnie połączyłem przednie i tylne zawieszenie z centaralną częścią i skrzynką biegów.


Teraz przypatrzy się półośkom i piastom. Tak wyglądają standardowe nowe półośki


Zakładamy je standartowo w piasty. Po dwa łożyska na piaste, trzpień i hex. Od strony dyfrów zakładamy na czpień wystający z dyfra i wkręcamy specjalną śrubę blokującą.
Gotowe zawieszenie wygląda następującą:


Do górnych części bulkheads przykręcamy wieżyczki.


Teraz przyszła kolej na amortyzatory. Ja miałem w modeli aluminiowe, takie zakładam.


Teraz mamy już prawie skończony modelik. Zostały nam koła i jakieś silniki żeby go napędzić. Oryginalnie były silnik na 14,4V komutatorowe, z odpowiednim do tego reglem.


Ja zakupiłem dwa silniki NOVAK 5800SS Brushless. Tak w skrócie mają one ok 200W i 5800 obrotów/1V. Do tego sprawność 92%. Regiel ma 6 programów. Dokładny opis pojawi się wkrótce, wraz z tłumaczenie ma instrukcji.