Galeria II Traxxas E-Maxx Brushless ....

Wróć na stronę główną


WERSJA 1.2 ROBOCZA + wnioski na końcu

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, gdy już zdążyłem ochłonąć z zachwytu po przejsciu z silników szczotkowych na brushlessa Novaka, zaczełem się rozglądać za czymś alternatywnym. Kilka zdjęć monstrum z silnikiem bezszczotkowym Mamba Max 4600.... I niech nie zwiedzie was skromny rozmiar, to maleństwo potrafi kąsać!!
Moc przybyła :).

Model przebudowany pod względem wysokich wymagań nowego silnika
- wymienione półosie na metalowe CVD
- podstawowe zasilanie 2x pakiety wysokoprądowe IB 3800mAh 9,6V 4750mAh w układzie równoległym powyżej 8000mAh ;)
- alternatywne zasilanie 2x Li-Po 3S 40000 mAh, w układzie równoległym
- wheelie bar
- ekstra silne serwa MG995 w układzie kierowniczym i na zmianie biegów - udźwig około 13kg
- wymienione zębatki atak 14T/12T odbiór 72T


Zanim zainstalujemy regulator w modelu, koniecznie podepnijmy go do komputera w celu przeprowadzenia pierwszej konfiguracji.

Ze strony producenta http://www.castlecreations.com lub z dołączonej do regulatora płyty instalujemy oprogramownaie do zarządzania naszym zestawem. Regulator podłaczamy do portu USB komputera przewodem który otrzymujemy w komplecie jego brak to też nie jest problem, większość aparatów cyfrowych mp3 playerek posiada podobny kabel.

W programie mamy możliwość między innymi wykonania aktualizacji wewnętrznego oprogramowania Firmware które kontroluje prace regulatora. Ponadto mamy całą gamę ustawień od ustawień napięcia odcięcia zasilania dla pakietów Li-Po aż po ustawienie krzywej narastania np. obrotów :). W kazdym razie ilość ustawień dostępnych w oprogramowaniu do konfiguracji regulatora mile zaskakuje.Jazda testowa.
Pełne zaskoczenie, regulator na standardowych ustawieniach bez wymyslnych ustawień podkręcających i model z marszu bez problemów robi wheelie na I i na II biegu ! Wykazuje się znacznie większą dynamiką jazdy niż HV-Maxx Novaka !
Ważne aby składając całość Li-Po i nowy silniczek dbać o solidne zamocowanie elementów :). Wypadnięcie pakietu podczas jazdy grozi utratą elektroniki modelu.
Jeszcze jedna uwaga, silnik Mamby nie jest zabezpieczany przed przegrzaniem tak jak to jest w silnikach HV-Maxx Novaka ! Musimy zatem sami kontrolować temperaturę silnika i w razie potrzeby zastosować postoje na ostudzenie. Brak ostrożności może spowodować zniszczenie silnika... to na samym końcu :(.

...kilka fotek E-Maxx wraz z Mambą Max 4600już po pierwszych jazdach testowych zmodyfikowałem chłodzenie, silnik otrzymał 5cm wentylator "z kompuera" a mały biały wentylator wylądował na radiatorze regulatora.
a tu efekt chwili szaleństwa... spalony silnik Mamba 4600kv, zbyt długa jazda na wdajnych prądowo pakietach po trudnym terenie (trawa) i silnik mamy ugotowany... stopiona izolacja na uzwojeniach oraz zatarte łożysko od strony zębatki, uszkodzenie powstałe w wyniku przeciążenia termicznego silnika, nie pomogło aktywne chłodzenie i radiator.

Mamba Max 4600kv okazala się zbyt delikatna jak na wymagania E-Maxx...
Mozna ją określić jako sprinter, przy dłuższym wysiłku dostaje jednak zadyszki...

Teraz trwają poszukiwania silnika Feigao 7XL, w połączeniu z regulatorem Mamba Max... ale to zobaczymy.