Zasilacz ATX do ładowarek ....

Wróć na stronę główną Na zakupy


UWAGA!

Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody lub uszczerbek na zdrowiu który powstał w wyniku eksperymentowania z zasilaniem ładowarek, którego opis znajduje się poniżej. Pamiętaj nawet prąd o niskim napięciu może Cie zabić !!! (ważne jest jego natężenie)
Urządzenie elektryczne bez względnie powinno być podpięte jedynie pod instalację elektryczną z oddzielnym przewodem bezpieczeństwa (bolec w gniazdku). Podczas przeróbek musi być odpięte od zasilania 220V.

Wydajemy dużo pieniędzy na specjalistyczne i wymyślne ładowarki, często zapominamy jednak o stabilnym źródle zasilania. Wielu z nasz szuka taniego źródła zasilania i podpina ładowarki pod "bele co". Niestety to nie zabawa w jazde z górki po śniegu. Drogie i bogate w funkcje ładowarki wymagają solidnego źródła zasilania z stabilnym napięciem.

Odradzam podpinanie ładowarki pod prostownik akumulatorowy, często kończy się to uszkodzeniem ładowarki.

W sklepach z częściami komputerowymi można kupić zasilacz komputerowy ATX. Zasilacz o mocy minimum 350W powinien wystarczyć do zasilenia jednej ładowarki. Polecam nowe urządzenie z gwarancją!
Poniżej widać że zastosowany przeze mnie zasilacz ma zapas na lini 12V około 15A (zapewne bezpieczne to 10A).


Tanie niewiadomego pochodzenia zasilacze z allegro mogą kosztować nas utratę drogiego sprzętu lub zdrowia, a reklamacje wtedy składamy w Budce z piwem...

Na poniższym rysunku opis wyprowadzenia pinów z wtyczki zasilającej płytę główną zasilacza ATX.Zasilacz ATX uruchamiamy zwierając PIN 14 (Zielony) z którymś czarnym przewodem (Masa). Część zasilaczy wymaga podpiętego obciążenia aby mogły wystartować. Do tego celu nadaje się żarówka 12V z samochodu podpieta między Pin 12 (Żółty) a Masę.

Ładowarkę podpinamy do 12V pomiędzy Pin 10 a Masę (lub w miejsce wymontowanego złącza molex + pin żółty, - masa czarny).

Można zredukować ilość kabli, pozostawiając na obudowie jedynie konieczne do podpięcia ładowarki gniazda. Przydatny jest też zasilacz z gotowym wyłacznikiem 220V umieszczonym przez producenta zasilacza na obudowie.
Poniżej przykładowe wykonanie zasilania ładowarki pakietów.


Podczas montarzu gniazd typu banan trzeba zwrócić uwagę aby nie zrobić zwarcia do obudowy zsilacza!