Bonzer ile tak naprawdę jedzie ....

Wróć na stronę główną

**** Część I ****

Zwariowany pomysł i realizacja rowerowy licznik prędkości w Bonzerze :D.


Dla niecierpliwych prosty skrypt obliczający prędkość modelu TL-01B.
PrędkośćBonzera możemy obliczyć ze wzoru:
V-max(km/h)= sprawność * 60 * obroty_silnik * przełożenie * (( 3,14 * 2 * Promien_koła)/ 100 / 1000)

 • Promień_koła (cm)
 • obroty_silnik (obr/min)
  Przy podawaniu wartości proszę uwzględnić realne wartości np. obrotów silnika, (a nie wartości podawane przez marketing producenta), oraz straty wynikające z oporu toczenia, tarcia itp.
  Jako przecinek podajemy "." kropke.
  Dostępne Przełożenie TL01B
  Promień koła HPI = cm ( standard=6.5 cm)
  Obroty silnika = rpm < 11 Krpm standard bez obciążenia
  Sprawność przeniesienia napędu = % < 90%
  Prędkość = km/h

  W każdym sklepie rowerowym dostępne są róznego rodzaju liczniki, nas interesuje taki w którym możemy definiować rozmiar koła podając obwód od jak najmniejszych wartości. Standardowe koła mają średnicę około 13cm i obwód 40,82cm.
  W liczniku który użyłem możemy wpisaywać wartośći w czterech polach 0000 podając obwód koła w minimetrach. Jak widać na zdjęciu wprowadzanie danych niestatndardowych to pestka... zdjęcie podczas wprowadzania parametrów dla koła HPI.


  Do testu wprowadziłem dane nowych opon HPI o romzmiarze 11cm i obwodzie 345 mm.
  Zanim jednak uda nam się coś zmierzyć musimy zamontować układ pomiarowy licznika. Kawałek magnesu neodymowego zamontowałem na tylnym prawym kole po wewnętrznej stronie tak aby obracające się koło dociskało siłą odśrodkową magnes do felgi.


  Zastosowanie magnesu neodymowego pozwoli nam zdystansować trochę czujnik od koła. Ważne aby to było prawe koło które jest po przeciwnej stronie silnika, tak aby zminimalizować wpływ uzwojenia, magnesów silnika na czujnik. Po przekątnej stronie, trzeba zamocować ciężarek (np. kamyczek), tak aby felga była +/- wyważona. Do zwrotnicy mocujemy spinką czujnik licznika tak aby był jak najbliżej magnesu.


  Licznik oraz podstawke mocujemy w dowolnym miejscu podwozia, zdala od silnika i aparatury która może zakłócać pracę układu licznika.  Możemy teraz przystąpić do testowania układu pomiarowego. Jeszcze trochę informacji o podwoziu:
 • typ Tamiya TL-01B
 • silnik standard 600 made in china (bez obciążenia około 17 000 obr/min ? domysły)
 • komplet łożysk
 • zębatka atakująca 21T
 • zębatki odbierające białe - standard
 • pakiet 3000mAh (3 godziny po ładowaniu i kilku jazdach :( )
  Z powyzszych danych wynika, że licznik powinien wskazać około 30km/h... jednak test zaskakuje wynikami:


  Jak widać licznik wskazał 16,8 km/h !

  Przy 30km/h to około 8,333 m/s więc model powinien pokonać testowy odcinek 10m w niecałe 1,2s... tymczasem odcinek 10m model pokonuje w 2,1s. Daje to przybliżony wynik jaki wskazał licznik około 17 km/h.

  Testy zsotaną wznowione na naładowanym pakiecie 1800mAh 8,4V, ten na którym wykonałem powyższy test leżał 3 godziny zanim przygotowałem model, zapewne to jest przyczyna tak słabych wyników...

  Jeden plus to to że wyniki sprawdzane stoperem na określonym odcinku pokrywają się z wskazaniami licznika od roweru. TO DZIAŁA ! :D.

  ****Część II ****

  Kolejny test licznika, tym razem nowy układ pomiarowy, Instalacja układu licznika analogicznie jak w pierwszym teście.
  Tym razem z pomocą kropeli :).


  Wprowadzamy wartości startowe, montuje pakiet 1800mAh 8,4V i jazda ...

  Jak widać wynik zbliżony do wartośći z Części I, tym razem wynik 17,2km/h. Wynik pomiaru sprawdzono na odcinku 10m z stoperem, uzyskano analogiczny wynik.
  Wnioski:
 • z powodzeniem możemy stosować rowerowe liczniki do pomiaru prędkości naszego modelu
 • w testowym podwoziu do wymiany silnik ... ten niestety nie osiąga odpowiednich obrotów.. został przegrzany jeszcze przed testem :(.

  Jak sie okazalo calkiem slusznie podejrzewalem silnik. Male oproty silnika nie wynikaja z przegrzania silnika tylko... z jego fabrycznych parametrow. Seryjnie silniki klasy 600 montowane w wiekszosci Bonzerach, bez obciazenia osiagaja okolo 11 000 obr/min, co pod obciazeniem daje obroty z zakresu 6 000 do 8 000 obr/min. Co bezposrednio przeklada sie na maxymalna predkosc tego modelu.. jak widac w testach jest ona daleka od 60km/h :D.

  Jezeli nie wierzysz sprawdz swojmodel (z standardowym silnikiem) w jakim czasie przejedzie odcinek 10m w ile sekund i setnych sekundy.
  Jest mozliwe osiagniecie predkosci zblizonej do 50 - 60 km/h pod warunkiem wymiany silnika (brushles lub 23T - 27T duzej mocy dla modeli off-road).

  Ciąg dalszy nastapi ... czekam na silnik RZ