Zasilacz ATX do ładowarek ....

Wróć na stronę główną Na zakupy


Osłona podwozia - wanienka alias brytfanka

Przykry wypadek, podczas testowej jazdy z dużą jak na Bonzera prędkoscią powyżej 50km/h model zawadzil podwoziem o kawałek betonu. Straty to uszkodzona obudowa zębatkek (tył) a można było temu zapobiec....

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie osłony, która zabezpieczy plastik podowzia oraz silnik przed piaskiem czy kamieniami wystrzeliwanymi z kół.

Szablon brytfanki:

Wymiary należy dopasować wg. własnego uznania. Przed wycięciem oryginału z Aluminium można zrobić szablon w tekturce. Do wykonania osłony użyłem blachy aluminiowej o grubości 1 mm. W skrajnym przypadku można ją wyciąć nawet dobrymi nożyczkami, ja polecam jednak rękawice i dobre nożyce do blachy.

Na poniższych zdjęciach widać wykonanie, jak każdy prototyp nosi ślady ostrych prac koncepcyjnych ;).
Widok zakończeń ułatwiających mocowanie osłony do podwozia na plastikowych spinkach, zakończenia to elementy z starych gniazdek podtynkowych 220V.

Pomiędzy brytfankę a podwozie, jeszcze przed zamocowaniem warto włożyć kawałek cienkiej gumy, wyeliminuje ona efekt tłukącego się garnka tłumiąć drgania pomiędzy podwoziem a osłoną. Całość należy tak spiąć aby nie było luzów, osłona ma być dobrze zintegrowana z podwoziem.
Dobrze wymierzony skos w przedniej częśći podwozia umożliwi swobodne skręcanie. Całość musi być spasowana z tyłem gdzie często wahacz tylny będzie musiał się chować za osłoną, musi więc pozostać tam pewnien luz na pracę wahacza.

Jak widać jest pozostawiony minimalny luz dla wahacza, boki brytfanki osłaniają też silnik dzięki czemu komutator i szczotki nie są zasypywane piaskiem.

Jak widać po śladach na osłonie, spełnia ona swoje zadanie :).