Kalkulator zębatki a prędkość w TL01B ....

Wróć na stronę główną

2007.02.26 - dla zainteresowanych krążkami dystansującymi można je zamawiać w firmie DrukPolService , mogą ją wykonać zgodnie z przygotowaną przezemnie dokumentacją.

Pierwszy dzień testów z nową zębatką 14T.

UWAGA !
Dokładnie sprawdźcie mocowanie silnika, wystarczy lekko niedociągnięta śruba mocujaca i lecą wiory z zębatki odbierającej :(. Szczęśliwie zapasowa czekała na półce.

Z założoną zębatką 14T i silnikiem Tamiya Super Stock RZ (pakiet 8,4V) model znacznie szybciej wchodził na obroty niż z zębatkami 18T i 19T, co dziwne maxymalna prędkość też wzrosła... mimo że przełożenia wskazują że powinien jechać wolniej. Wynika to zapewne z tego że silnik dzięki przełożeniu 9,56:1 jest w stanie wejść na obroty i lepiej wykorzystać moc. Zauważalny jest znacznie dłuższy czas jazdy bez efektu przegrzewania się silnika i regulatora.

Model posiada zmodyfikowane zawieszenie, umożliwiające jak najlepszą i płynną pracę każdego wahacza tak aby koła miały najlepszą styczność z podłożem. Ze względu na duże prędkośći prześwit został zminimalizowany tak aby uzyskać lepsze trzymanie w zakrętach.


Mniejszy kąt nachylenia amortyzatorów względem wahaczy powoduje zwiększenie dynamiki pracy zawieszenia.Mały test z wyjętym wałem oraz dogobonami z przedniego mostu.
I TO JEST TO !
pierwszy raz zobaczyłem driftującego TL-01B na kołach 11cm ! Wystarczy lekko pogłaskać gaz a model nie jest wstanie wyjechać z szutru lub żwiru, w momencie się zakopuje. Na betonie lub kostce kręci bączki jak oszalały.
Wstępny pomiar prędkości maksymalnej wykazuje około 60 km/h !
Wynik wymaga jednak dokładnego sprawdzenia, tor testowy już przygotowany, wyniki dostępne będą w Niedzielę.


Zębatki poniżej 18T w modelu TL01B można stosować jedynie przy zastosowaniu specjalnego uchwytu (krążka) mocującego silnik. Tak wygląda zwymiarowany prze zemnie krążek który zamówiłem w firmie produkującej części do maszyn drukarskich. Wykonanie perfekcyjne !


Pomysł zaczerpnięty z strony:
http://www.thundertechracing.com/motormnt.htm
Rysunek pogladowy mocowania silnika dla zębatek 14T,15T,16T,17T:


Przykład mocowania dla zębatki 14T.

Schemat poglądowy


Dzięki powyższej przelotce znacznie zwiększa się zakres dostepnych przełożeń podwozia TL01 i TL01B. Kalkulator oraz sposób montażu zębatek poniżej 18T.


Prosty skrypt obliczający prędkość modelu TL-01B.
PrędkośćBonzera możemy obliczyć ze wzoru:
V-max(km/h)= sprawność * 60 * obroty_silnik * przełożenie * (( 3,14 * 2 * Promien_koła)/ 100 / 1000)

 • Promień_koła (cm)
 • obroty_silnik (obr/min)
  Przy podawaniu wartości proszę uwzględnić realne wartości np. obrotów silnika, (a nie wartości podawane przez marketing producenta), oraz straty wynikające z oporu toczenia, tarcia itp.
  Jako przecinek podajemy "." kropke.
  Dostępne Przełożenie TL01B
  Promień koła HPI = cm ( standard=6.5 cm)
  Obroty silnika = rpm < 11 Krpm standard bez obciążenia
  Sprawność przeniesienia napędu = % < 90%
  Prędkość = km/h