To co nas trzyma na drodze ....

Wróć na stronę główną Na zakupy


Amortyzatory

W Bonzerze standardowo montowane są amortyzatory 60mm.
Ich głównym elementem amortyzującym i tłumiącym drgania jest… sprężyna, która jak większość z nas wie sama w sobie nie posiada najlepszych właściwości tłumiących drgania. Model z takim zawieszeniem prowadzi się jak 15 letni kląk z garażu Hansa.


Dobrym sposobem polepszenia właściwości trakcyjnych oraz przyczepności do nawierzchni modelu jest wymiana oryginalnych amortyzatorów na amortyzatory olejowe o zwiększonym skoku. W zależności od przeznaczenia modelu, terenu w jakim będzie się poruszał oraz prędkości maksymalnej dobieramy odpowiednią twardość oraz nastawy z dużym bądź małym prześwitem podwozia. Eksperymentując z różnego typu amortyzatorami, własnej konstrukcji wieżyczkami wypracowałem idealne dla mnie ustawienia zawieszenia:
  • Off-road [kamienie, bruzdy, żwir, progi] prędkość do 20km/h, duży prześwit, miękkie amortyzatory możliwie duży skok amortyzatora
  • Off-road [szutr, żwir, piasek, beton] prędkość do 40km/h, mały prześwit, miękkie amortyzatory możliwie duży skok amortyzatora, osłona podowzia
  • off-road [asfalt, kostka, beton, troche żwirku] do 60km/h, bardzo mały prześwit, średnio miękkie amortyzatory, mocowanie z małym kątem, możliwie duży skok amortyzatora, osłona podowzia


W modelach Tamiya Twin Detonator / Wild Dagger zbliżonych konstrukcyjnie do podwozia do TL-01B montowane są amortyzatory olejowe o długości 70mm.


Można je bez przeróbek zastosować w modelu TL-01B. Ich konstrukcja zapewnia nam możliwość regulowania twardości (gwintowany korpus) oraz przez zastosowanie dwu punktowego systemu mocowania na wahaczu regulowania w małym zakresie prześwitu.

Jeśli zależy Ci na bardzo dużym prześwicie i maksymalnie dużym skoku amortyzatora polecam długie amortyzatory 110-mm (polecam tą opcję, bo prędzej czy później sam dojdziesz do takiego wniosku) dostępne w kompletach po 8 sztuk od modeli Traxxass T-maxx lub E-maxx (to te same amortyzatory).


Opcja ta wymaga wykonania sobie wieżyczek które mogą być wykonane z aluminium lub pleksi.. Początkującym majsterkowiczom polecam pleksi 5mm, stosunkowo łatwa w obróbce i wytrzymała. Jak wygląda wykonanie takich wieżyczek można zobaczyć w galerii MOD1, MOD2, MOD3-Twin oraz MOD5-calc .
Amortyzatory jak w samochodach w skali 1:1 też ulegają stopniowemu wyeksploatowaniu lub uszkodzeniu w wyniku intensywnej pracy (np. skoki). Do markowych produktów (Traxxas, Tamiya itp.) dostępne są zestawy naprawcze „rebuild kit” zawierające gumki, uszczelki, trzonki. Czasem jednak wychodzi taniej kupić kilka sztuk amortyzatorów z Hongkongu niż polować na markowe i bardzo drogie zestawy naprawcze. Profesjonalne amortyzatory do modeli Off-Road zawierają specjalny zbiorniczek na olej tzw. piggyback który zapobiega wyciekaniu oleju podczas dużych i gwałtownych obciążeń (skoki).


Plastikowe amortyzatory które nie posiadają takich zbiorniczków mogą nam podczas skoków pękać lub rozrywać gwint w nakrętce. Odradzam właścicielom modeli TL-01B skakania, to podwozie nie jest zaprojektowane do przenoszenia dużych obciążeń, nawet z aluminiowymi amortyzatorami, wahaczami, zwrotnicami bardzo szybko zniszczymy samą ramę podwozia, no chyba że macie gest :D.
Twardość amortyzatorów zależy od kilku elementów:
  • ilości otworów w tłoczku,
  • kąta nachylenia amortyzatora względem wahacza (siłą potrzebna do jego ugięcia)
  • sprężyn,
  • gęstości wlanego oleju
  • napięcia sprężyny które możemy regulować wkładkami bądź pierścieniem przesuwanym na gwintowanym amortyzatorze
Tłoczki
Do amortyzatorów Traxxas E-max producent daje kilka tłoczków z różną ilością otworów, dzięki czemu użytkownik może sam dobrać do zastosowań odpowiednią twardość amortyzatora. Im mniej jest dziurek tym trudniej tłoczkowi przepchnąć się przez olej w amortyzatorze. Na zdjęciu strzałka pokazuje jedną z dziurek w białym tłoczku.Kąt nachylenia amortyzatora
W niewielu modelach możemy go zmieniać, w TL-01B jest możliwość dwu pozycyjnego mocowania na dolnym wahaczu, szerszą regulację zyskujemy dorabiając odpowiednie wieżyczki. Im mniejszy kąt pomiędzy wahaczem a amortyzatorem tym mniejszej siły musimy użyć aby scisnąć amortyzator.

Sprężyny
Do markowych produktów dołączone są zwykle dwie wraz z zestawem tłoczków, w większości przypadków mamy tylko jeden rodzaj sprężyny z określoną kolorem twardością, inne w miarę potrzeby można kupić, do danego modelu zazwyczaj dostępnych jest kilka rodzajów sprężyn o różnej twardości

Olej
Polecam stosowanie oleju silikonowego, nie rozpuszcza on plastikowych oraz gumowych elementów amortyzatora. Znajomy poleca Kujawski ja jednak wole silikonowy ;) W sklepach modelarskich a także rowerowych (tu pewnie taniej) dostępne są oleje silikonowe o różnej lepkości od 15 wt do 80wt. Do modeli off-road producenci zalecają olej powyżej 40-50wt, tu uwaga na wagę modelu w naszym TL-01B zbyt twarde amortyzatory nie spełnią swojego zadania..Napięcie sprężyny
Regulujemy nakrętką na gwintowanym korpusie amortyzatora lub podkładką. Obracając nakrętkę powodujemy ściskanie sprężyny. Ten sam efekt uzyskujemy stosując podkładki, seryjnie z amortyzatorami E_maxx otrzymujemy komplet o różnej grubości. Obydwie metody skuteczne, jednak ta z pierścieniem na gwincie jest przyjemniejsza w eksploatacji.