Tamiya Super Stock Motor RZ 23T - PART III ....

Wróć na stronę główną Na zakupy

Część III - nareszcie 45km/h !!

Kolejna część testu silnika Tamiya Super Stock Motor RZ (23T) w Bonzerze.

Nauczony złym doświadczeniem z przegrzewającymi się złączkami, elektroniką przeciążoną silnym serwem i silnikiem o potęznej mocy, postanowiłem wyposażyć model w profesjonalne złącza oraz elektronikę.


Zestaw tuningowy i... :
  1. końcówki wysoko prądowe
  2. Regulator ESC NOVAK XRS z ograniczeniem od 15 zwoi,
  3. Aparatura cyfrowa FUTABA Magnum 2PL (75MHz)
  4. Pierwsze jazda....

Zanim zaczniemy cokolwiek podpinać polecam kilkakrotne przeczytanie w spokoju RMFI (read manual f...g instructions) unikniemy w ten sposób kosztownych błędów które możemy popełnić przy montażu.


ad 1. końcówki wysoko prądowe


Podczas pierwszych testów oryginalne białe wtyczki szybko się stopiły :|. Wymieniamy więc wtyki zsilania i lutujemy nowe, wysoko prądowe.


UWAGA! Zdjęcie wtyczek z przewodów regulatora może oznaczać utratę gwarancji !



Końcówki lutujemy przy złożonej wtyczce, pomoże to odprowadzić nadmiar ciepła. Operacje lutowania trzeba przeprowadzić szybko i sprawnie wcześniej pobielamy końcówki wtyczki (uwaga jednak na tzw. zimne luty) oraz zakładamy koszulki termokurczliwe.



Delikatnie podgrzewając np. zapałką koszulki spowodujemy ich zaciśnięcie się na przewodach. Trzeba to robić ostrożnie gdyż płomień może uszkodzić koszulkę termokurczliwą, więc im dalej tym lepiej.


Ad2. Regulator ESC NOVAK XRS z ograniczeniem od 15 zwoi, czyli obsługuje silniki z większą ilością zwoi niż 15


Silnik RZ 23T ma duży apetyt na moc, standardowy regulator wprawdzie uruchamiał silnik, jednak ilość energii jaką musiał dostarczać do silnika przerastała jego możliwości. Regulator szybko się nagrzewał. Ponadto serwo MG995 nie reagowało poprawnie, nie wiedzieć czemu przy ruszaniu do przodu uparcie skręcało w jedną stronę. Najwidoczniej bardzo duży pobór prądu przez silnik i serwo powodował duże zakłócenia w odbiorniku. Konieczna stała się jego wymiana.

Po długim zastanawianiu się i konsultacjach padł wybór na regulatory firmy NOVAK, sprawdzona solidna amerykańska produkcja :). W całości zaprojektowany, zbudowany i przetestowany na wymagającym rynku modelarskim w USA.

Na szczęście nie musiałem sługo czekać na jeden z ciekawszych konstrukcyjnie i jednocześnie zaawansowanych sportowych regulatorów obrotów 2 kierunkowy Novak XRS Reversible Sport ESC.


Co znajdziemy w pudełku:
  • regulator XRS z kompletem przewodów, wyłącznikiem
  • instrukcje RMFI
  • katalog z produktami NOVAK
  • naklejki
  • taśmę mocującą



Tak wygląda to niepozorne maleństwo:


Z boku regulatora znajduje sie przycisk do programowania. Zanim zainstalujemy regulator w modelu i podepniemy silnik, musimy przeprowadzić programowanie regulatora. Polecam dokładne przeczytanie instrukcji regulatora. Programowanie wykonujemy poprzez:

  1. silnik pozostawiamy niepodpięty
  2. podpinamy regulator do pakietu zasilającego oraz do odbiornika
  3. uruchamiamy nadajnik
  4. wprowadzamy wstępną konfigurację i nastawy do nadajnika (np. rewersy serwa itp.)
  5. uruchamiamy przełącznikiem regulator (i odbiornik)
  6. wciskamy przycisk programowania na obudowie regulatora aż zaświeci się czerwony LED
  7. ustawiamy manetkę gazu na maximum przód zaświeca się zielony LED
  8. ustawiamy manetkę gazu w pozycję maximum wsteczny zielony LED mruga
  9. koniec programowania regulatora

Teraz możemy zamontować odbiornik oraz regulator w podwoziu modelu, podpinamy też silnik.


Ad 3. Aparatura cyfrowa FUTABA Magnum 2PL (75MHz)


Zastosowanie oddzielnego regulatora wymaga zmiany także układu odbiornik-nadajnik. Standardowy zestaw od Bonzera niestety dużo pozostawiał do życzenia pod względem precyzji oraz wrażliwości na zakłócenia. Miałem okazję tanio nabyć aparaturę cyfrową FUTABA Magnum 2PL.

Pierwsze wrażenie powala z nóg:

  • niesamowita wprost precyzja sterowania,
  • brak jakichkolwiek zakłóceń,
  • ilość możliwych nastawień oraz pełna ich kontrola za pomocą podręcznego wyświetlacza to skok technologiczny w porównaniu do standardowego wyposażenia jakie do tej pory używałem....


Co w pudełku:

  • nadajnik cyfrowy FUTABA Magnum 2PL
  • odbiornik
  • instrukcja
  • komplet kwarcy 75MHz


Za pomocą mikroprzełączników możemy kontrolować każdy parametr pracy aparatury. Więcej informacji na podstronie z aparaturą FTABA 2PL.


Montujemy komplet regulator, odbiornik, silnik z zębatką 18T i możemy ruszać w pierwszą testową jazdę,



Już podczas pierwszej jazdy okazało się, że idealne nastawy dla standardowego silnika Bonzera nie sprawdzają się z nowym silnikiem RZ. Dla dużych prędkości przekraczających 35km/h (dokładne pomiary w trakcie opracowania) nastawy z maksymalnym prześwitem oraz średnio twardym zawieszeniem nie sprawdzają się. Model traci stabilność na zakrętach, przy dużej prędkości i napotkaniu przeszkody tył ma tendencje do podskakiwania.

Zmodyfikowałem więc układ mocowania amortyzatorów zmniejszając kąt pomiędzy wahaczem dolnym a amortyzatorem spowodowałem zmniejszenie prześwitu oraz zmianę charakterystyki podwozia na soft (miękkie). W zakrętach model znacznie lepiej trzyma się nawierzchni. Podczas dużych przeciążeń na łuku przysiada i nurkuje ale utrzymuje wszystkie cztery koła na ziemi. Pozostaje jeszcze problem luzów na zwrotnicach...


Poniżej zdjęcia nowego mocowania amortyzatorów dla dużych prędkości.


Już niedługo filmy oraz wyniki pomiarów na testowym odcinku. Niestety 20m podjazdu to zbyt mały odcinek aby po rozpędzeniu modelu zdążyć wyhamować model...


Piękna pogoda w Sobotę i jest wkońcu wynik testu prędkośći. Do testu :
  • 50m drogi asfaltowej (rozbieg, pomiarowy, hamowanie)
  • wyznaczony odcinek 20m na którym stoperem mierzono czas przejazdu
  • model TL01B
    • z zmodyfikowane niskie zawieszenie, amortyzatory olejowe E-MAXX
    • opony HPI 2,2" średnica 11cm
    • zębatka atakująca 18T
    • silnik Tamiya Super Stock RZ 23T
    • regulator NOVAK XRS
    • pakiet IP3800 7.2V
    • nastawy aparatury ster kieruku 70%
Średnia z kilku przejazdów 20m odcinka pomiarowego to około 1,60s co daje w wynik około 45 km/h ! Podczas testowych jazd z dużą prędkością (jak na to podwozie) występuje problem luzów w zwrotnicach. Trudno opanować model, trzeba się bardzo koncentrować na prowadzeniu.... Kilka takich przejazdów i silnik jest gorący, wymag aktywnego chłodzenia wentylatorkiem.