Tamiya Super Stock Motor RZ 23T - PART I ....

Wróć na stronę główną Na zakupy

Część I
Raport z testowej jazdy na: 23 Turn Super Stock Motor RZ from Tamiya

Podwozie TL-01/TL-01B przy zastosowaniu zebętek bialych i 19 zębow na silniku, posiada przełożenie około 7.96:1. To za mało dla silników klasy 540 poniżej 23T. Niestety ze względu na konstrukcję ramy nie możemy zwiększyć rozmiaru zębatki odbierającej, w pewnym zakresie możemy dobierać jedynie zębatkę atakującą (na osi silnika) 19 - 21 - 23 zębów.

Dostępne są tzw. "czarne zębatki" ale zmniejszają one przełożenie przyspieszając model co w off-road'zie z dużymi kołami nie wpływa dobrze na silnik.

Do tego uwzględnić musimy jeszcze dodatkowe opory ze względu na rozmiar kół w Bonzerze 13cm, bugy około 8cm. Większe koła powodują większe obciążenie silnika. Przy braku możliwości regulowania przełożeń powyżej 8:1 model z zainstalowanym silnikiem <23T będzie zachowywać się jak samochód którym ruszamy z wysokiego biegu (tak jak z 4-ki).

Im mniej zwoi posiada silnik tym większą posiada prędkość obrotową i tym więcej prądu pobiera.
Ze względu na to silniki poniżej 23T przegrzewają się w TL-01B pracując cały czas na udarowym prądzie rozruchowym gdyż nie są w stanie przy tych przełożeniach i rozmiarze opon wyjść poza rozruchową ilość obrotów. Wciskając gaz na maxa, model osiąga maxymalną prędkość po kilku a przy silnikach poniżej 23T kilkunastu sekundach i dopiero po tym czasie silnik osiąga prędkość roboczą - znamionową. Przy mniejszych prędkościach 1/2 max silnik (<23T) praktycznie pracuje na zwarciu.

Silniki 540 ponizej 23T sa projektowane do modeli on-road!.

Z tego względu odradzam zakup silników klasy 540 poniżej 23T (23 zwoi) do TL-01B czyli Bonzera. Do dego modelu najlepsze silniki to klasa 600, 550(uwaga wysokonapieciowe :( ) i 540 specjalnie dla off-road powyzej 23T.


Tymczasem polecam dostępne w Polsce silniki szczotkowe które powinny pasować do Bonzera (TL-01B) :
23T-STOCK
27T-30T


Dane techniczne: 23 Turn Super Stock Motor RZ from Tamiya.
SPECS:
 • Length: 2.2" (55mm) can excluding shaft, 0.39" (10mm) (shaft)
 • Diameter: 1.4" (36mm) can 0.12" (3mm) (shaft)
 • 23 turn motor
 • Usable voltage: 7.2V
 • R.P.M. at best efficiency: 27,500rpm (7.2V)
 • Torque at best efficiency: 500g-cm (7.2V)

  Silnik rozbieralny, możemy wymieniać szczotki, panewki, regulować kąt ustawienia szczotek.


  Własnie listonosz dostarczył tuningowy zestaw, a w nim zębatki 19T , 18T oraz silnik RZ.

  Nowy Silnik prezentuje się niezbyt okazale przy standardowym silniku klasy 600 jaki jest montowany w Bonzerze.
  Pozory jednak mylą w tym małym silniczku drzemie potężna moc!

  Zakładam zębatkę 19T i przykręcam silnik w miejsce starego.

  Podczas zakładania silnika trzeba zwrócić uwagę na wybranie prawidłowych otworów (zgodnie z oznaczeniami) przez które przekładamy śruby. Ma to znaczenie dla danego typu zębatki, w innym przypadku zęby nie będą się schodzić lub będą naciskać na siebie tylko końcami co szybko spowoduje ich zniszczenie. Na zdjęciu widać komorę zębatki i prawidłowo założone zębatkę atakującą (na silniku) i odbirającą.

  Niestety pogoda spłatała psikusa, testy silnika tylko na podnośniku. Wypadają jednak obiecująco, opony podczas maxymalnych obrotów mają tendencję do odkształcania się, co nie jest łatwe do wykonania ze względu na sztywny profil opony i wzmocnienie biegnące po środku opony. Ilość obrotów jest znacznie wyższa niż w standardowym silniku. Regulator silnika jest po kilku testach ciepły.

  Następnego dnia pierwsza jazda testowa z obciązeniem.
  UWAGA!
  Już po 2 minutach STOP! Standardowy regulator Regulator gorący, wtyczki od akumaltora gorące.
  Dalsza jazda grozi uszkodzeniem złączy zasilających oraz zniszczeniem regulatora. Jednak te pierwsze 2 min pokazały że silnik dysponuje niezłym zapasem mocy. Do dalszej zabawy z tym silnikiem potrzebny jest jednak solidny regulator, odpowiednie złącza do zasilania... i dużo miejsca.

  Więcej informacji już niedługo w Częsci III... Need For Speed RZ+NOVAK